środa, 17 września 2014

Interwencja

Wczorajsze popołudnie ja, Beata i Ewka spędziłyśmy na ulicy Brynowskiej, gdzie lokatorzy opiekujący się wolno żyjącymi kotami poprosili nas o interwencję. Na miejscu okazało się, iż koty nie są leczone i nie są wysterylizowane. Zaapelowaliśmy do tych osób, iż podstawą opieki na wolno żyjącym kotem w mieście jest jego sterylizacja / kastracja. Dzięki temu zabiegowi koty nie rozmnażają się na potęgę, unikamy widoku małych, często chorych kotów oraz przedłużamy życie naszym podopiecznym, nie wspominając już o przykrym zapachu, które pozostawiają kocury znacząc teren. Każdy "karmiciel" powinien wziąć odpowiedzialność za swojego podopiecznego kota i wysterylizować go, a nie ograniczać się wyłącznie do karmienia zwierząt. Nasza Ewka nie patrząc na lokatorów postanowiła sama spróbować wyłapać koty na klatkę - łapkę i trzymamy za nią kciuki, by się udało. I tutaj mój kolejny apel do "karmicieli" - bez Waszego zaangażowania w akcję łapania kotów jest ona często bezskuteczna, jesteśmy dla kotów obce i nawet nie chcą podejść, a Was znają, mają zaufanie, co znacznie ułatwia złapanie kota. Proszę nie przerzucać tej akcji na wolontariuszy, którzy chętnie pożyczą klatkę, zawiozą kota do lecznicy, a fundacja opłaci potrzebne wydatki, ale wzbudzenie zaufania kota zajmie im co najmniej tydzień!
Apeluję również do opiekunów kotów, by nie zostawiali nadmiernej ilości jedzenia, powoduje to koncentrację w tym miejscu innych stworzeń - gryzoni i ptaków, co denerwuje innych lokatorów.2 komentarze:

  1. Karmiciele czasem tacy nieodpowiedzialni się wydają... :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaraz, zaraz, nie przesadzajmy. Jeśli mamy ludzi, którzy kotom robią krzywdę, straszą je, szczują psami itp. to nawet "bezmyślny" karmiciel jest od nich lepszy. Nie każdy musi być we wszystkim obeznany. Jeżeli daje jeść to też pomaga. Myślę, że to właśnie rolą tych bardziej profesjonalnych opiekunów jest także w jakimś sensie edukować ogół. Budować po prostu. Może czasem wystarczy plakat na klatce schodowej czy w jakimś ważnym punkcie osiedla?

      Usuń